Gå vidare till produktinformation
1 av 5

www.Kristalai.eu

Irai-jaspis

Irai-jaspis

Ordinarie pris €2,99 EUR
Ordinarie pris Försäljningspris €2,99 EUR
Rea Slutsåld
Skatter ingår. Frakt beräknas i kassan.
Kvantitet
🤎 Irai-jaspis • Fickkristall • Stabilitet • Skydd • Inre styrka

Irai-jaspis – fickkristall

En ficksten med jordnära karaktär som påminner om stabilitet, jordning och ett lugnt inre stöd.

Irai-jaspis fascinerar med sina naturliga jordnära nyanser, mönster och mineraltextur. Tack vare det praktiska fickformatet är stenen lätt att bära med sig, ha på arbetsplatsen, i meditationsutrymmet eller i kristallsamlingen.

🌍 Jordens skönhet

Naturliga jaspismönster ger stenen ett varmt, organiskt och autentiskt utseende.

🤲 Fickformat

Praktisk att ha nära som en liten daglig påminnelse om lugn, stabilitet och fokus.

✨ En symbol för skydd

Jaspis förknippas traditionellt med jordning, uthållighet, känslomässig balans och inre stöd.

Vem passar den för

🌍 För jordning

Passar dig som söker en symbol för stabilitet, en inre grund och en lugnare vardagsrytm.

🛡️ För skyddsintentioner

Väljs ofta som en påminnelse om styrka, trygghet och känslomässig balans.

🎁 För en meningsfull gåva

Ett vackert val för den som uppskattar jordnära, naturliga och symboliska stenar.

Därför kommer du att tycka om den

  • Naturliga mönster och färger ger varje sten en unik, jordnära karaktär.
  • Fickformatet är praktiskt att bära med sig varje dag, använda vid meditation eller ha i arbetsutrymmet.
  • Jaspis förknippas traditionellt med stabilitet, skydd, uthållighet och inre styrka.
  • Varje sten har sin egen form, textur, nyanser och mineralmönster.

Kristallinformation

  • Produktnamn: Irai-jaspis – fickkristall
  • Produkttyp: Naturlig ficksten / samlarkristall / personlig talisman
  • Sten: Irai-jaspis
  • Mineralfamilj: sten i kalcedon- / kvartsgruppen
  • Sammansättning: kiseldioxid – SiO2, med naturliga mineralinneslutningar
  • Hårdhet enligt Mohs skala: cirka 6,5–7
  • Form: ficksten / polerad eller naturligt slät kristall
  • Färg: brunaktig, röd, krämfärgad, gråaktig, gulaktig, grönaktig eller med naturliga mönster
  • Chakrakoppling: rotchakrat, sakralchakrat och jordenergicentret
  • Symbolisk betydelse: skydd, jordning, stabilitet, uthållighet, inre styrka, känslomässig balans och självförtroende
  • Obs: färg, nyanser, form, storlek, mönster, textur och naturliga mineralegenskaper kan variera.

Mer i Kristalopedin

Läs mer om denna kristall: Jaspis

Låt Irai-jaspis bli en liten jordnära accent för styrka, skydd och ett lugnt inre stöd.

Visa alla uppgifter

Du är mer